YGS ve LYS müfredatları belli oldu mu?

İlkokul

Eğitim hayatımızda ve normal hayatımızda geleceğimizi belirleyen iki kritik noktalardan biri YGS bir diğeri ise LYS sınavıdır.

YGS; Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı olarak adlandırdığımız bu sınav üniversiteye geçiş döneminin birinci basamağıdır. Bu sınava liseyi bitiren herkes katılabilir. Bu sınava girdikten sonra sınav açıklanır ve belirlenen barajı aşamayan kişiler 2 yıllık önlisans okullarını tercih etmek zorundadır veya bir diğer seneye çalışıp barajı geçebilirler. Barajı geçen kişiler ise LYS sınavı yani Lisans Yerleştirme sınavına katılmaya hak kazanırlar. Bu sınavın sonucunda ise aldığınız puan ile 4 yıllık bir üniversiteye gitmeye hak kazanırsınız.

LYS; Lisans Yerleştirme Sınavı olarak adlandırdığımız bu sınava YGS sınavından berlirli bir puan almış kişiler katılabilir. Bu sınavda toplamda 5 adet farklı sınava girersiniz bu sınavlar ise;  LYS 1 olarak adlandırdığımız ve içinde sadece matematik ve geometri derslerini içeren sorular vardır. LYS 2 ise fizik, kimya ve biyoloji derslerinin sorularını içinde barındırır. LYS 3 sınavında edebiyat ve coğrafya sorularından sınava girersiniz. LYS 4 tarih, coğrafya 2, din kültürü ve son olarak felsefe dersinden soruları içerisinde barındırır. Son olarak LYS 5 sınavında ingilizce, fransızca ve almanca derslerinin soruları bulunmaktadır önceden bu sınavda hangi dersten girecekseniz o dersi seçerek LYS 5 sınavına girersiniz.

YGS ve LYS müfredatı belli oldu mu?

Tüm lise öğrencileri uzun zamandır bu sorunun cevabını ösym tarafından beklemekteydi fakat beklenen ilk açıklama Anadolu Ajansından geldi. Bu haberde YGS Ve LYS sınavlarında öğrenciler tüm müfredattan sorumlu olacaklar gibi bir açıklama söz konusu oldu. Yapılacak olan YGS VE LYS sınavlarının dışında Liselere geçiş sınavlarıda dahil olmak üzere müfredatlarda değişiklilik olmayacağı bildirildi. Öğrencilerin bu sınavlara hazırlanırken tüm müfredattan sorumlu olacağının bir kez daha altını çizdi.

Açıklamada İse Şu Bilgiler Verildi;

Yapılacak olan Merkezi sınavların bütününde herhangi bir değişiklik söz konusu değildir. Sınavlara girecek olan öğrenciler bütün müfredattan sorumludur. Bu süreç şuanlık böyle seyir halinde devam etmektedir eğer önümüzdeki aylarda bir değişiklik olursa konu tekrardan ele alınarak değerlendirilecektir. Öğrencilere bu sınavlara hazırlanmaları yönünde ek kaynaklar sunarak destek olunacaktır. Sınav alanında öğrencilerin bütün ihtiyaçları her zaman karşılanmaya devam edecektir.

Sonraki Bölümler

Yorumlar (0)

Ne Söylemek istersin ?

Bu içeriğe henüz bir yorum yapılmamış, Şimdi ilk yorumu sen yapmak ister misin ?

Yorum Formu
Yorum Kuralları
  • Yorum alanındaki tüm kutucukları doldurmalısınız.
  • Spam içeren Yorumlar onaylanmadan silinecektir.
  • Kişilik haklarına saldırı ya da nefret içeren yorumlar onaylanmaz.
  • Hakaret içeren yorumlar yetkili merciler tarafından talep edildiği taktirde iletilecektir.