YGS ne zaman yapılacak?

Lise

Yüksek Öğretime Geçiş olarak adlandırdığımız bu sınav eğitim ve geleceğimizin en önemli ve en kritik noktalarından birincisidir. Bu sınava tam 4 sene lise okuyarak ve ek kaynaklar ile birlikte çalışılır. Lisenin bitiminde başta ygs ile önemi yüksek olan bir sınava girmeye hak kazanırsınız. Burada çekeceğiniz puanlar sizler için büyük önem taşımaktadır. Eğitim geleceğinizi YGS sınavı ile belirlersiniz. Bu sınavda sizlere bir baraj puanı verilir ve bu baraj puanını tutturmanız halinde eğitim geleceğinizin ikinci en önemli sınavına girmeye hak kazanırsınız. YGS sınavında sizlerin yorum yeteneği ölçülür. Sorular ağırlıklı olarak yoruma dayalıdır. Aynı zamanda bu sınavda soru konuları lise 9 ve lise 10 sınıflarında görmüş olduğunuz derslerden çıkar. Bir nevi bu sınav her ne kadar önemli olsada sınırlar ösym tarafından fazla zorlanmaz. Bu sınavı geçtikten sonra eğer isterseniz 2 yıllık bir önlisans üniversitesi okuyabilirsiniz ama ben 4 senelik bir lisans bölümü okumak istiyorum derseniz ondada barajı geçerek LYS sınavına girmeniz gerekir. 

YGS Ne Zaman Yapılacak

Normal şartlarda pek fazla sorulan bir soru değildir bu çünkü hemen hemen herkes ne zaman yapıldığını bilir lise bitimine doğru yapılır bu sınavlar fakat şartlar normal olmadığı için neredeyse kimse YGS Ne Zaman Yapılacak sorusuna yanıt veremiyor ve bir açıklama bekliyor. Bunun nedeni ise tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüsü. Bu virüsten dolayı biliyorsunuz ki toplu alanlar hiçbir şekilde güvenli değil ve bu yüzden bu sınavların yapılacağı yerler toplu olacağı için gerekli çalışmalardan sonra sınavlar yapılıyor. Bu çalışmalar için ise biraz zaman gerektiriyor. Gelelim YGS sınavının yapılacağı tarihe;

YGS Başvuru tarihi ne zaman?

YGS sınavı başvuru tarihi 06 Şubat 2021 olarak belirlendi. Başvuruların sonlanacağı tarih ise 03 Mart 2021. Bu iki tarih arasında ÖSYM sayfasına girerek bireysel başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvurular son bulduktan 3 ay 16 gün sonra yani 19 Haziran 2021 tarihinde saat 10:15 ile YGS ilk oturumu başlayacaktır. Bu sınava girecek olan öğrencilere şimdiden başarılar dileriz. Bu arada ÖSYM tarafından açıklanan son habere göre YGS ve LYS sınavına girecek olan bütün öğrenciler tüm müfredattan sorumlu olacaktır.
 

Sonraki Bölümler

Yorumlar (0)

Ne Söylemek istersin ?

Bu içeriğe henüz bir yorum yapılmamış, Şimdi ilk yorumu sen yapmak ister misin ?

Yorum Formu
Yorum Kuralları
  • Yorum alanındaki tüm kutucukları doldurmalısınız.
  • Spam içeren Yorumlar onaylanmadan silinecektir.
  • Kişilik haklarına saldırı ya da nefret içeren yorumlar onaylanmaz.
  • Hakaret içeren yorumlar yetkili merciler tarafından talep edildiği taktirde iletilecektir.