Yeni not ve karne sistemi hakkında bilinmeyenler? Karneler ne zaman ve nasıl alınacak? Yeni notlandırma sistemi nasıl olacak?

Uzaktan Eğitim tarihi 22 Ocak 2021 tarihine kadar uzatıldı. Bu tarihe kadar yüz yüze eğitim yapılmayacak. Öğrenciler ve öğretmenler online eğitime devam edecek. Yani bu yıl Eğitim Öğretim yılının ilk yarıyılı uzaktan online eğitimle tamamlanacak. İkinci dönem 15 Şubat 2021'de başlayacak. 

Karneler 25 Ocak 2021 tarihinde alınacak.

Yeni notlandırmalar neye göre ve nasıl yapılacak yazımızın devmında..

İlkokullarda ilk dönem sınav olmayacak. Ders etkinliği, performans, proje gibi kriterler üzerinden notlandırma yapılacak.

Ortaokullarda yüz yüze olacak şekilde tek bir sınav yapılacak. Bu sınavlar pandemi kurallarına uygun şekilde olacak. Sınavlar temel derslerden yapılacak ve 1 hafta öncesinde sınav tarihleri açıklanacak.

ETKİNLİK KATILIM PUANI NEDİR? ETKİSİ NEDİR? 

Sınavlar Türkçe, Matematik gibi temel derslerden yapılacak. Seçmeli dersler, müzik, beden, tasarım, teknoloji, yazılım, din gibi derslerde sınav olmayacak. Bu dersler için derse katılım, etkinlik, proje gibi kriterlerden notlandırma yapılacak.Haftalık ders saati 2 olanlar dersler için 2, 3 olan dersler için 3 defa etkinlik katılım puanı verilecek.

Liselerde ise, her ders için 1 adet yüz yüze sınav olacak. Günde en fazla 3 sınav yapılabilecek. Ayrıca performans notları verilecek. Her ders için sınav ve performans çalışmalarına göre notlandırma yapılacak. Sınavlar pandemi kurallarına uygun koşullarda yapılacak.

SINAVLAR NE ZAMAN YAPILACAK?

Sınavlar 4-22 Ocak tarihleri arasında yapılacak. Cumartesi günleri de sınav olabilecek. ınav içerikleri okullar tarafından belirlenecek. MEB tarafından sınav konularına müdahale olmayacak. Öğrenciler gördükleri tüm konulardan sorumlu olacak. Sınavlar 40 dk. olacak.

KARNELER NASIL DAĞITILACAK?

Geçen hafta Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk bu konuda açıklama yapmıştı. Karneler 22 Ocak 2021 itibari ile farklı gün ve saatlerde dağıtılacak. Okullar gerekli planlamalarını kendileri yapacaklar.

DERSE KATILIM ÇOK ÖNEMLİ! 

Karne notlarında sınav notlarının yanısıra; derse katılım, projer, performans, devam, aktif katılım gibi kriterler önem taşıyacak ve notlar buna göre belirlenecek..

 

 

 

 

 

Sonraki Bölümler

Yorumlar (0)

Ne Söylemek istersin ?

Bu içeriğe henüz bir yorum yapılmamış, Şimdi ilk yorumu sen yapmak ister misin ?

Yorum Formu
Yorum Kuralları
  • Yorum alanındaki tüm kutucukları doldurmalısınız.
  • Spam içeren Yorumlar onaylanmadan silinecektir.
  • Kişilik haklarına saldırı ya da nefret içeren yorumlar onaylanmaz.
  • Hakaret içeren yorumlar yetkili merciler tarafından talep edildiği taktirde iletilecektir.