LYS ne zaman yapılacak?

Lise

Her kişinin okuyup bir üniversite kazanma hayali vardır ve her hayalde olduğu gibi bu hayalinde önünde iki büyük engel vardır. Bu engellerin ikincisi ve en büyük olanıda LYS yani Lisans Yerleştirme Sınavı. Bu sınava girebilmek için YGS sınavından baraj olarak belirlenen puanı çekebilmeniz yeterli olacaktır. Barajı geçtiğiniz taktırde LYS sınavına girmeye hak kazanırsınız. LYS sınavında sorular YGS sınavına nazaran biraz daha zordur. Bu sınavda sorular çoğunlukla bilgi halinde gelir önünüze.

Bilgiye dayalı sorular sorulur ve YGS sınavında lise 9 ve lise 10 derslerinde görmüş olduğunuz derslerden sorular çıkarken LYS sınavında Lise 11 ve Lise 12 derslerinde görmüş olduğunuz konulardan sorular çıkar. Aslında YGS sınavına nazaran daha zor gibi görünsede bilgiler Lise 11 ve Lise 12 sınıflarında görüldüğü için araya fazla zaman girmeden sınava girilir. En büyük avantajlarından bir tanesi budur. LYS 5 Farklı türden sizleri sınav yapar. Birinci sınav LYS 1 sınavıdır bu sınava Sayısal ve Eşit Ağırlık öğrencileri katılacaktır. LYS 1  Sınavında Sayısal sorular sorulmaktadır. İkinci sınav ise LYS 2 yine Sayısal yani MF öğrencilerine yönelik bir sınavdır. Üçüncü sınav LYS 3 ise Eşit Ağırlık öğrencileri için hazırlanmış bir sınavdır.

Dördüncü olarak LYS 4 sınavı Sözel öğrenciler için hazırlanmaktadır. Son olarak LYS 5 bu sınav ise dil okuyan öğrencilerin sınavıdır. Bu sınavda İngilizce, Almanca ve Fransızca olmak üzere 3 adet ders bulunur. Bu sınava girmeden önce öğrenci hangi dersten girmek istediğini seçer ve ona göre seçtiği dersten sınava tabi tutulur.

LYS Ne Zaman Yapılacak?

Herkesin merakla beklediği o soruya geldik LYS Ne Zaman Yapılacak? Biliyorsunuz ki pandemi dönemlerinden dolayı bu tür sınavlar biraz gecikmeli olmuştu 2020 senesinde. Fakat 2021 senesi için hiçte öyle gözükmüyor gayet normal bir şekilde ÖSYM tarafından tarih açıklandı. Öğrenciler 06 Şubat İle 03 Mart 2021 tarihleri arasında ÖSYM sitesi üzerinden bireysel başvurularını yapabilirler.

Başvuru süreleri 03 Mart 2021 Saat 23.59’da son bulacaktır. LYS sınavı ise YGS sınavından bir gün sonra yani 20 Haziran 2021 Pazar günü saat 10.15’de başlayacaktır. Sınav ise 180 dakika sürecektir. Yabancı dil sınavı ise 20 Haziran 2021 Pazar günü saat 15:45’de başlayacaktır. Bu sınav ise toplamda 120 dakika sürecektir. LYS sınavına girecek olan bütün öğrencilere şimdiden başarılar dileriz.
 

Sonraki Bölümler

Yorumlar (0)

Ne Söylemek istersin ?

Bu içeriğe henüz bir yorum yapılmamış, Şimdi ilk yorumu sen yapmak ister misin ?

Yorum Formu
Yorum Kuralları
  • Yorum alanındaki tüm kutucukları doldurmalısınız.
  • Spam içeren Yorumlar onaylanmadan silinecektir.
  • Kişilik haklarına saldırı ya da nefret içeren yorumlar onaylanmaz.
  • Hakaret içeren yorumlar yetkili merciler tarafından talep edildiği taktirde iletilecektir.