EBA Portfolyo nedir ve hangi alanlar bulunur?

Ortaokul

Eğitim Alanında Portfolyonun Amacı

Portfolyonun türkçe sözlükteki anlamı; bir kişiyi tanıtmak için herhangi bir alanaya hitaben hazırlanmış bilgilerin toplamına portfolyo denir.

Eğitim alanında portfolyonun birden çok amacı vardır. Bunlardan bazılarını sizlere açıklayacağız; Öncelikle portfolyonun en büyük amacı öğrencinin gelişini izleyebilmektir. Bu sayede öğrencilerin nasıl bir gelişim sağladığını göreceklerdir. İkinci olarak öğrencinin kendini ne kadar geliştirdiğini izlemesine izin vermektir. Bu sayede öğrenciler her geçen gün ne kadar kendini geliştirdiğini görür ve motivasyonu dahada artar. Portfolyo ile öğrencilerin belirli zamanlar içerisinde ki öğrenimlerini belgeler. Bu sayede öğrencilerin gerçekte ortaya derslerine çalışırken ne kadar azim  koyduğunu öğrenebilir. Portfolyo ile bir sonraki yıla öğrencinin o seneki bilgileri aktarılır. Bu sayede yıllar arasında bir gelişme var mı? Öğrenciler ne kadar çok azimle çalışıyor? Bu azim sürekli mi yoksa değil mi? Gibi soruların cevaplarını görebilirler.

Portfolyonun içeriği 4 başlık altında bulunur. Başta kapak yazısı olmak ile birlikte, öğrencinin özgeçmişi vardır. Öğrencilerin referansları ve son olarak Öğrencinin çalışma örnekleri vardır.

EBA Portfolyo Nedir Ve Hangi Alanlar Bulunur?

EBA Portfolyo; Öğrencilerin derslerdeki başarılarının devamında girdikleri projeler ve ders dışındaki yaptıkları sosyal hobilerin toplanılarak bir yerde sergilendiği sistemdir.

EBA Portfolyoda birden çok seçenek bulunur;

Öğrenci Künyesi; Bu alanda profil fotoğrafı güncellenebilir, aynı zamanda EBA üzerinden yapmış olduğu paylaşımlar ve yaptığı her hareketin sonucunda topladığı puanın yazılmış olduğu yerdir.

Projeler Alanı; Bu alanda öğrenci hangi dersten hangi projeyi bitirdiyse, hangi sosyal sorumluluk projesine katıldıysa onlar görüntülenir.

Akademik Durumu; Bu alanda ise öğrencilerin akademik performansları sergilenir.

Öğretmenin Görüşleri; Bu alanda öğretmenler hangi öğrenci hakkında hangi düşünceye sahip gibi bilgiler gözükmektedir. Öğretmenler öğrencilerinin bu alanına düşüncelerini ve görüşlerini yazabilir.

EBA Portfolyo Kimler Görebilir?

Eba sisteminde portfolyo alanını öğretmenler başta olmak üzere yöneticilerde görebilir. Bu sayede öğretmenler öğrencileri hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirler. Öğrenciler ise kendi portfolyosunu diğer arkadaşlarına görünür hale getirmek istiyorsa ayarlar bölümünde görünümü aç kısmına tıklaması yeterlidir. Bu sayede kendi portfolyosunu diğer arkadaşlarının görmesini sağlayacaktır.

Sonraki Bölümler

Yorumlar (0)

Ne Söylemek istersin ?

Bu içeriğe henüz bir yorum yapılmamış, Şimdi ilk yorumu sen yapmak ister misin ?

Yorum Formu
Yorum Kuralları
  • Yorum alanındaki tüm kutucukları doldurmalısınız.
  • Spam içeren Yorumlar onaylanmadan silinecektir.
  • Kişilik haklarına saldırı ya da nefret içeren yorumlar onaylanmaz.
  • Hakaret içeren yorumlar yetkili merciler tarafından talep edildiği taktirde iletilecektir.