Canlı derse nasıl girilir?

Canlı ders uygulaması özellikle pandemi sürecinde eğitim kapatıldığından dolayı öğrencilere çok büyük kolaylıklar sağlamakta. Özellikle Covid-19 virüsü  sonrasında eğitim EBA ve EBA TV ile Milli Eğitim Bakanlığı tarafınca uzaktan eğitime başlanılmıştı. Öğrenciler böylelikle kendi öğretmenleriyle veya istediği bir öğretmenle internet üzerinden, televizyon üzerinden ders yapmaya başladı. Yapılan bu canlı derslere bilgisayar üzerinden görüntülü bir şekilde ve sesli bir şekilde öğrenciler katılabilmektedir böylelikle eğitim aksanmayacaktır.

Eğitim Bilişim Ağı

EBA tarafından her okul canlı dersler verebilecek ve ders notları yayınlayabilecek. Fakat okullar için şöyle bir durum söz konusu belirli zaman içerisinde canlı dersleri gerçekleştirmek zorundalar. Öğrencilere ise bu durumda sadece belirlenen saatlerde bilgisayar veya televizyon başında olarak kendi öğretmenleriyle ders yapmak kalıyor.

Aynı sınıf ortamı gibi olan bu sistemde öğrenciler birbirlerini görebiliyor, öğretmenler öğrencilerini görebiliyor, her öğrencinin mikrofonu olduğu için konuşabiliyorlar. Konular beraber işleniyor ve sorular beraber çözülüyor.

EBA Canlı Derse Nasıl Girilir?

Neredeyse her 10 öğrenciden altısı bu soruyu sormaktadır. 

EBA ile canlı derslere girebilmek için öncelikle eba.gov.tr adresinden öğrenci üyeliğinizi oluşturmanız gerekmektedir. Üyeliğinizi oluşturduktan sonra yine bazı şartlarda uygun hale gelirse canlı yayınlara katılabilirsiniz. Bu şartlardan birincisi kameranızın olması gerekir. Kameranız olmadan EBA canlı ders sistemine katılım sağlayabilmeniz mümkün değildir. İkinci şart ise mikrofonunuzun olması gerekir yine aynı şekilde mikrofonsuzda giriş yapamazsınız. İkiside var ise giriş yapabilirsiniz, canlı derse girdikten sonra kameranızı kapatabilir veya mikrofonunuzu sessize alabilirsiniz. Şimdi gelelim canlı yayına girmeye, eba sitesine üye olduktan sonra okulunuzun canlı dersleri olur günün belirli saatlerinde. Bu saatleri okulunuz sizler ile paylaşır, bu yayınlar geldiği zaman EBA sisteminde bilgiyi görürsünüz ve katıla basarak canlı derslere giriş sağlaya bilirsiniz.

EBA Şifremi Unuttum?

Eba sayfasına giriş yaparken şifre ister ve bu şifreyi unuttuysanız giriş sağlayamazsınız. Bunun için basit bir çözüm vardır. Giriş ekranındayken şifremi unuttum seçeneğine tıklayınız karşınıza bir ekran gelecek ve bu ekranda bilgiler istenilecek. İki türlü bilgi istenilir sizden ya telefon numarası ister yada mail bilgisi ister. Üye olurken hangi iletişim adresinizi girdiyseniz sizlere o sorulur. Doğru girdiğiniz taktirde vermiş olduğunuz iletişim adresinize yeni şifreniz gidecektir. Bu şifreyi alarak tekrardan EBA sistemine giriş yapabilirsiniz.

Sonraki Bölümler

Yorumlar (0)

Ne Söylemek istersin ?

Bu içeriğe henüz bir yorum yapılmamış, Şimdi ilk yorumu sen yapmak ister misin ?

Yorum Formu
Yorum Kuralları
  • Yorum alanındaki tüm kutucukları doldurmalısınız.
  • Spam içeren Yorumlar onaylanmadan silinecektir.
  • Kişilik haklarına saldırı ya da nefret içeren yorumlar onaylanmaz.
  • Hakaret içeren yorumlar yetkili merciler tarafından talep edildiği taktirde iletilecektir.